Our range of products include 200 kph chocolate cooling tunnel machine and 100 kph chocolate cooling tunnel machine.
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(kg/hr) | 200 |
| Tunnel Length | 20 ft |
| Cooling Capacity | 5 ton |
| Weight | 1 Ton |
| Voltage | 420 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
Capable of cooling up to 200kg of chocolate per hour, ideal for large-scale production.
Ensures uniform cooling, preventing defects like bloomed chocolate or uneven texture.
Adjustable temperature and speed settings for optimal cooling based on chocolate type.
Designed for continuous operation with energy-efficient technology and easy maintenance.
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Weight | 1.5 Ton |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Machine Body Material | Stainless steel |
| Capacity | 100 Kg/Hr |
| Power | Electric |
| Frequency | 60 Hz |
Capable of cooling up to 100kg of chocolate per hour, ideal for medium to large-scale chocolate production.
Features adjustable temperature and air flow control for uniform cooling and perfect chocolate texture.
Helps prevent defects like blooming and ensures a smooth, glossy finish on the chocolate.
Energy-efficient design with easy-to-clean components for hassle-free maintenance.
Manthan Sahu (CEO)
RP Engiineering
Building No 1, Sanver Road, Sanver Road Industrial Area, Shri Ram Kirana Stores
Indore - 452015, Madhya Pradesh, India